Tarımsal Devrimden Bilimsel Devrime

tarafından
600
Tarımsal Devrimden Bilimsel Devrime

Bazı bilim insanlarına göre; Evren yaklaşık olarak 13,5 milyar yıl önce Big Bang (Büyük Patlama) teorisiyle var olduğunu ve bu teoriyle büyük değişimler yaşanmış olup fizik, kimya ve biyoloji bilimleri var olmuştur. Big Bang’a göre, yaşadığımız gezegende (world), yaklaşık olarak 3,8 milyar yıl önce farklı ve karmaşık organizmalar oluşmuştur.  Zamanın ilerlemesi, beraberinde farklı canlı ve canlı türlerini doğurmuştur. En önemli canlı türlerinden olan insan, tarihten çok daha önce var olduğu bilinmektedir (big bang teorisine göre insan türü 2-3 milyon yıl önce var olmuştur). Tarihi, evreni, dünyayı ve yaşam şeklini değiştiren insanlar, zorlu doğa koşullarında geçimini yabani bitki ve hayvanlarla sağlıyorlardı.

Evrenin var oluşundan, insan topluluklarının ortaya çıkmasıyla, yeryüzünde göçebe bir hayat yaşayan dünyanın en eski varlığı olarak bilinen insanlar, yüzyıllar boyunca göçebe topluluklar olarak yaşamışlardır. Uzun dönemler boyunca göçebe yaşamı sürdüren insanlar, zamanın ilerlemesiyle bilgi, beceri ve deneyimin artması sonucu yerleşik düzene geçerek, yeni devrimler gerçekleştirmişlerdir. İnsan yaşamını şekillendiren; yazının icadı, sorgulanmanın başlanması ve beslenme için yeni ürünlerin bulunması önemli devrimlerdendir.  Yaklaşık olarak 10-12 bin yıl önce başlayan tarım süreci sayesinde; insanlar yerleşik düzene geçerek, ilk hasat edilen buğday ve arpa gibi tarım ürünlerini çoğaltarak, beslenme ihtiyacına büyük ve değişik çözümler getirmişlerdir. Doğa kanunları, tarımsal devrimin gerçekleşmesi sayesinde birçok alanda değişikliğe uğramıştır. En önemli ve büyük değişimlerden olan bilimsel devrim, günümüz çağına birden fazla değişim ve gelişim getirerek, tarımsal ürünlerde de bir çok çeşitlilik  kazandırmıştır.  

Arkeolojik ve antropolojik kanıtlara göre; dünyada, ilk beslenme ve tarım ürünü olan yabani tahıllar, zamanın ilerlemesiyle dünyanın birçok yerinde hasat edilmiştir. İnsanların beslenmesi için tohum, toprak ve teknoloji kullanılarak bitkisel ve hayvansal ürünleri oluşturan tarım; bilimsel devrim sayesinde, çok çeşitlilik göstererek, gıda ihtiyaçlarımıza zenginlik katmıştır.

Yaklaşık olarak 10-12 bin yıl önce insanlar; bitkisel olarak birkaç yabani bitkiyle (buğday, arpa vb.)  geçimini sürdürürken,  her geçen gün çağların değişmesiyle, bilgi birikim ve deneyimin artması, bilimsel icatlarla tarımsal ürünlerde bir çok farklı tür ve çeşitlilik kazandırmışlardır. Sürekli değişen ve gelişen tarım, 21. yy’e kadar bilimsel keşif ve yeniliklerle çok çeşitlilik kazanmıştır. Böylelikle doğa ve kanunları farklı bir döngü almıştır. İnsanlar, 10-12 bin yıl önce bitkisel besin kaynağı olarak, sadece yabani tahıllarla beslenirken günümüz çağında, birden fazla bitkisel ürün çeşitliliğiyle, gelişen ve ilerleyen bilimsel reformlar sayesinde besin ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.  Bilimsel ve tarımsal yeniliklerle gıda ve besin ürünlerinde, tür ve çeşitlilik giderek artış göstermektedir.  Tarımsal devrimden bilimsel devrime, insanların faydalandığı ve yaşamını sürdürmek için kullandığı bitkisel ürünler:

Tahıllar: Buğday, Arpa, Yulaf, Çavdar, Mısır, Pamuk, Yerfıstığı…

Baklagiller: Fasulye, Bakla, Börülce, Pirinç, Bezelye, Nohut, Mercimek, Soya…

Turunçgiller: Limon, Mandalina, Portakal, Greyfurt, Bergamot, Turunç…

Sebzeler;  Patates, Lahana, Ispanak, Maydanoz, Pırasa, Enginar, Karnabahar, Marul, Tere otu, Şalgam, Havuç, Turp, Şeker Pancar, Soğan, Sarımsak, Yer elması…

Meyveler;  Domates, Hıyar, Biber, Patlıcan, Zeytin, Karpuz, Elma, İncir, Ayva, Böğürtlen, Karadut, Nar, Ayva, Kayısı, Vişne, Çilek, Kavun, Şeftali, Ahududu, Hindistan cevizi, Ananas, Mango, Üzüm, Portakal, Muz, Avokado Erik…

Yeryüzünün ilk canlı varlığı olarak bilinen insanlar, yüz binlerce yıl önce sadece yabani tahıllarla gıda ihtiyacını giderirken asırların geçmesiyle, büyük gelişim ve değişim yenilikleriyle 21. yy’e kadar onlarca tarımsal tür ve çeşitlilikle beslenme ihtiyacını karşılamaktadır.

“Tarımsal gıda ve besin çeşitliliği; büyük bilimsel değişim ve gelişimlerle, insan karnını doyurmaya devam ediyor”…