Tarıma Dayalı Sanayi Kollarının İsimleri Nelerdir?

tarafından
6256
Tarıma Dayalı Sanayi Kollarının İsimleri Nelerdir?

Sanayi 18. yüzyılın ortalarında çıkmış ve giderek güçlenip günümüze kadar varlığını sürdürmüş bir sistemdir. Ülkelerin ekonomik durumlarının artışında büyük bir rol sahibidir. Bunun yanı sıra gelişmişliğine göre halkın refah düzeyini yükseltebilecek bir konumdadır.

Sanayinin çeşitli kolları vardır. Bunlar; demir-çelik sanayi, gıda sanayi, otomotiv sanayi, tarıma dayalı sanayi olarak birçok başlık altında toplanabilir. Ortaya çıktığı ilk dönemde devrim etkisi yaratan sanayi, buharlı makinelerin icadıyla üretimi hızlandırmaya başlamıştır. Dünyanın değişmesi ve gelişmesi vasıtasıyla makineler de git gide gelişerek seri bir üretim halini almıştır.

Demir-çelik sanayide ağır bir işçilik bulunmaktadır. Aynı zamanda ana sanayi başlığı altında da yer alır. İnşaat çalışmalarında kullanılan demirin üretimi ve otomotiv sanayi de kullanılan demirler demir-çelik sanayi adında üretilmektedir. Aslına bakıldığında sanayi başlıkları arasında zincirleme bir tamamlayış vardır. Her biri bir diğerinin devamı ya da olmazsa olmazı niteliğindedir.

Otomotiv sanayiye baktığımızda günümüzde var olan araçların üretim sahasıdır. Sanayi dalları içerisinde en çok kazanç sağlayanlar listesinde il sıralarda ismini verebiliriz. Bu sanayi dalında en ileri düzeyde olan ülkeyi ise Almanya olarak gösterebiliriz.

Tarıma Dayalı Sanayi Kollarının İsimleri Nelerdir?

Tarıma dayalı sanayi kolları daha çok gıda ile ilgilidir. Ülkemizde belki de en çok faaliyet gösteren ve gelişen sanayi koludur. Coğrafi bakımdan bir harikalar diyarı niteliği taşıyan ülkemiz, iklimsel olarak da orta kuşakta yer alması bakımından tarım ürünlerinin birçoğu yetişmektedir. Bu ürünlerin üretimi ve işlenmesiyle dünya pazarlarındaki yer alınmış durumdadır. Örneğin ülkemiz çay konusunda listenin başında olan isimlerdendir. Rize ve Trabzon gibi illerimiz çay üretimi konusunda oldukça gelişmiş bir durumdadır. Tahıl ürünleri (buğday, arpa gibi) yetiştirilmesi hususunda da sayılı ülkeler arasında yer almaktayız.