Endüstri Mühendisleri Ne İş Yapar?

tarafından
3346
Endüstri Mühendisleri Ne İş Yapar?

Endüstri mühendisleri için sektör önemli değildir. Her türlü sektörde iş bulabilirler yelpaze inanılmaz geniştir; savunma, ağır sanayi, telekomünikasyon ilaç, hızlı tüketim danışmanlık ve bu liste artarak devam eder. Hatta endüstri mühendisi olup kariyeri boyunca birçok sektör değişikliği yapmış olanlar bile vardır. Ürün ve hizmet üreten tüm sektörlerde çalışabilirler.

Eğitim

Eğitim konusunda gelince üniversiteler de genel olarak üretim süreçleri kalite kontrol lojistik ve ya şirketlerin tedarik zinciri üzerine ağırlıklı eğitim verilir. Yani diyebiliriz ki; endüstri Mühendislerinin eğitim aldığı temel konu üretim sürecine giren (makina, teçhizat, insan) faktörlerinin faydalarını maksimuma çıkartarak şirketin ya da fabrikanın karını maksimuma yükseltmektir.

Hangi Departmanlarda ve Hangi Pozisyonlarda Çalışabilirler?

Çalıştıkları sektörlerin çeşitliliği gibi bu sektörlerde bulunabileceği departmanlar da bir o kadar çeşitlidir. Eğer endüstri mühendisliğinden mezun iseniz herhangi bir şirket ya da fabrikaya ERP danışmanı, kalite kontrol mühendisi, halkla ilişkiler ya da insan kaynakları uzmanı gibi alanlarda iş başvuru yapabilmenin yanında risk yönetimi, portföy yönetici ya da müfettişlik alanlarında da çalışabilirsiniz. Bunların yanı sıra bankacılık sektöründe de iş bulabileceğini unutmamak gerekir. Yani bu durumda diğer alanlardan mezun olan öğrencilerinin çoğunun yapabileceği işleri endüstri mühendisleri de yapabilir demek yanlış olmayacaktır.

Çalışma alanlarının çok geniş olduğunu belirttik fakat bunun yanında iş bulmalarının bu kadar kolay olmayacağını belirtmek de fayda vardır.